Öz Alternatif Sürücü Kursu
           SARIYER / İSTANBUL
(0212 271 24 98 - 0530 212 55 83)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

PARALEL DEVAMLI ÇİZGİ

Bu çizgi taşıt yolunu bölünmüş yol durumuna getiren ayırıcı (Röfüş) anlamındadır.Bu Çizgiler boyunca karşı yönden gelen trafik için ayrılmış yol bölümüne girilmez.

 

 
 
 
OKLU ÇİZGİLER
Gidişe ayrılmış çok şeritli yollarda sürücülerin yapmak zorunda oldukları hareketleri göstermek maksadıyla taşıt yoluna yazılan yazılar ve çizilen işaretlerdir. Özellikle kavşak yaklaşımlarında, gidilecek yöne göre uygun şeride girilmesini hatırlatır.
YOL ÇİZGİLERİ

 

 
 
 
 
 
 
 
 
KESİK ÇİZGİ
 
Kesikli yol çizgisi görüşü açık,düz yol kesimlerine çizilir.Bu çizgi boyunca kurallara uymak trafik tehlikeye düşmemek kaydıyla öndeki aracı geçmek gibi sebeplerle şerit değiştirebileceğimizi bildirir.
 
DEVAMLI ÇİZGİ
 
Bu çizgi boyunca hiçbir sebeple sol şeride geçilmez ve üzerinden gidilemez.(Tırmanma şeridi bulunan üç şeritli ve iki yönlü yol kesimlerinde en sağdaki şeride geçme hali müstesna).Öndeki araçları geçmenin yasak olduğu kavşak,tepe üstü,dönemeç, yaya geçidi,köprü,tünel gibi yerlerin yaklaşımında çizildiği için şerit değiştirilemez.
 
KESİK VE DEVAMLI ÇİZGİ YANYANA İSE
 
Bu çizgi boyunca araçlara en yakın olan çizginin anlamına göre hareket edilir. Kesikli çizgiye yakın olan araç şerit değiştirebilir,düz çizgiye yakın olan araç şerit değiştiremez .
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                           
 
 
   
SARIYER / İSTANBUL
(0212 271 24 98 - 0530 212 55 83)

 

 Sarıyer Öz Alternatif MTSK©2008

 

  Tasarım: Kamil TÜRKOĞLU